Przejdź do treści

3 najczęstsze powody popadania w długi

  • przez

Sytuacja nadmiernego zadłużenia z pewnością nie należy do przyjemnych. Łatwo jest sobie wyobrazić, że taki problem powoduje duży stres nie tylko dla nas, ale także dla całej naszej rodziny. Może też mocno zmienić nasz dotychczasowy styl życia. Dlatego, aby nie pozwolić Ci wpaść w spiralę zadłużenia, przedstawiamy listę kilku sytuacji i zachowań, których powinieneś unikać, jeśli nie chcesz wpaść w spiralę zadłużenia.

Rozrzutność finansowa

Kto z nas nigdy nie uległ pokusie zakupu rzeczy, które były zbędne i za drogie? Niestety bardzo częstą przyczyną zaciągania niepotrzebnego kredytu jest właśnie uleganie chwili słabości i kupno produktu, który znacznie przekracza nasze zdolności finansowe. Sprzęt AGD, samochód, mieszkanie, egzotyczne wakacje – moment radości z powodu zakupu jest chyba jednak mniej warty niż ciążący potem nad głową dług.

Kolejną sytuacją, w której powinna Ci się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza, jest zbyt częsta i spontaniczna aktywność na karcie kredytowej. Zapisz sobie, np. w telefonie czy notesie, z których bankomatów możesz wybierać pieniądze, bez konieczności płacenia prowizji. Pamiętaj też o ryzyku związanym z lekkomyślnym decydowaniem się na kredyty gotówkowe. Same w sobie nie są niczym złym, ale, jak w każdej sytuacji, zalecany jest zdrowy umiar, rozsądek i dokładne przemyślenie decyzji.

Zmiana stylu życia

Niestety, niezbyt przyjemną przyczyną szybkiego popadania w długi jest również nagła zmiana stylu życia, spowodowana rozwodem separacją lub śmiercią małżonka. W jednym momencie trzeba zmienić poprzednie nawyki, tj.: dzielenia się kosztami utrzymania domu, rachunkami za zakup żywności czy ubrań. Okazuje się, że przyzwyczajenie się do nowego sposobu funkcjonowania może nas kosztować nie tylko nerwy i stres, ale także i zbyt dużo pieniędzy.

Podobnie, choć w zupełnie innej sytuacji, dzieje się w przypadku pojawienia się na świecie pierwszego (lub kolejnego) dziecka. Koszty związane z wychowaniem pociech czasami przekraczają wyobrażenie świeżo upieczonych rodziców i budżet może nie udźwignąć nowych wydatków.

Wypadki losowe

Choć staramy się nasze życie bardzo dokładnie zaplanować, to i tak wszystkiego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Czasami zupełnie niespodziewanie tracimy pracę i niestety jest to jedna z najczęstszych przyczyn popadania w spiralę długów, zwłaszcza, gdy bezrobotna osoba ma problemy ze znalezieniem nowego zatrudnienia. Dlatego w momencie, gdy jesteś zmuszony szukać kolejnego miejsca pracy, szybko zaplanuj topniejące oszczędności, by pewnego dnia nie być zmuszonym brać szybkiej pożyczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *