Przejdź do treści

Bezpłatna pożyczka może być źródłem problemów

  • przez

Na rynku dostępne są różne pożyczki, w tym coraz większą popularnością cieszą się pożyczki, które nie wiążą się z żadnymi prowizjami za jej udzielenie oraz oprocentowaniem. Taka oferta jest kusząca dla potrzebujących dodatkowych środków finansowych klientów. Wiele osób zapomina, że pomimo, iż pożyczka taka nie wiąże się z prowizjami i jest nieoprocentowana, jest jednak zobowiązaniem finansowym, które musi zostać spłacone w terminie. Opóźnienie w spłacie lub jej brak może okazać się kosztowny dla klienta.

Urok darmowych pożyczek

Pożyczki udzielane przez firmy niebędące bankami są drogie. Pożyczki takie nazywane są niekiedy „pożyczkami na wysoki procent”. Nazwa ta bierze się stąd, iż firma udzielająca pożyczek pożycza klientom własne środki finansowe. Jest to związane z dużym ryzykiem. Na rynku jest dużo ofert pożyczek, które są nieoprocentowane i bez prowizji, cieszą się one dużym zainteresowaniem. Niestety wiele osób zapomina, że zaciągnięcie takiej pożyczki może jednak być kosztowne.

Brak spłaty zobowiązania w terminie

W przypadku skorzystania z oferty nieoprocentowanej pożyczki należy mieć na uwadze, że koszt pożyczki wyniesie rzeczywiście 0 zł tylko wtedy, kiedy zobowiązanie zostanie spłacone zgodnie z umową. W przypadku spłaty zobowiązania z opóźnieniem zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne, a co za tym idzie klient będzie zmuszony ponieść dodatkowe koszty. Monity, zarówno poprzez SMS, jak i telefon, wysłane drogą pocztą, a nawet osobiste stawiennictwo pracownika działu windykacji wiąże się z tym, iż naliczone zostaną dodatkowe opłaty. Po 60 dniach zwłoki w spłacie zobowiązania, które wynosi ponad 200 zł, informacje o braku spłaty zobowiązania przekazywane są do rejestrów dłużników, w tym to Krajowego Rejestru Dłużników, Rejestru Dłużników ERIF oraz BIG InfoMonitora. Informacja o problemach w spłacie zobowiązania może wiązać się z problemem w uzyskaniu kolejnych pożyczek oraz kredytów, gdyż klient jest niewiarygodny. Na rynku większość firm udziela bezpłatnych pożyczek na jeden miesiąc, jednak są również pożyczkodawcy, którzy udzielają pożyczek jedynie na piętnaście dni.

Darmowa pożyczka z rozwagą

Darmowa pożyczka oczywiście może stanowić dobre źródło pozyskania dodatkowych środków finansowych, jednak tylko wtedy kiedy zaciągnięta jest z rozwagą. Każdy klient powinien przed zaciągnięciem zobowiązania odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Osoby zainteresowane pożyczką powinny również przygotować zestawienie osiąganych przychodów oraz ponoszonych wydatków. Jest to konieczne do stwierdzenia, czy aby na pewno dodatkowe środki finansowe są niezbędne. Zestawienie pomoże również oszacować jaka kwota jest niezbędna. Istotne jest, aby nie zaciągać pożyczek w wyższej kwocie niż jest to konieczne. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki należy również dokonać analizy rynku pożyczkodawców w kraju, a następnie zapoznać się z informacjami dotyczącymi dodatkowych opłat za zwłokę w spłacie zobowiązania lub przedłużenie pożyczki. Zawsze należy pamiętać o tym, że może pojawić się sytuacja, która spowoduje brak możliwości spłaty zobowiązania w terminie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *