Co to są wakacje kredytowe?

  • by

Nikomu z nas nie trzeba tłumaczyć, czym są wakacje. Ta przerwa w pracy czy nauce, czas beztroskiej zabawy i braku ciężkich obowiązków. Czy wakacje kredytowe, które proponuje nam bank, są równie przyjemne? Na czym właściwie polegają?

Kredyty

Coraz liczniejsi z nas zaciągają pożyczki. Nie ma w tym nic dziwnego, szczególnie w przypadku tych, które przeznaczamy na zakup nieruchomości. Właściwie nie ma innej możliwości zakupu własnego mieszkania jak tylko skorzystanie z wieloletniej pożyczki. Tyle że zwykle kwota jest duża i równie długi okres jej spłaty, sięgający czasem kilkudziesięciu lat. W takim okresie mogą nam się przydarzyć różnego typu zdarzenia, nie zawsze przyjemne, które sprawiają, że trudno nam oddawać pieniądze.

Wakacje

Banki działające w Polsce dają nam możliwość wakacji kredytowych, ale także karencji w spłacie rat. Pomiędzy tymi dwoma opcjami jest spora różnica. Rata składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to część kapitału, czyli tej kwoty, którą faktycznie pożyczyliśmy od banku, druga natomiast to część odsetkowa, czyli kwoty wynikające z oprocentowania pożyczki. Wakacje to odroczenie całej kwoty raty, karencja natomiast zwalnia nas tylko ze spłaty kapitału, a odsetki nadal musimy płacić.

Kiedy warto skorzystać z wakacji

Wakacje kredytowe udzielana są na indywidualnych warunkach, które w każdym banku mogą być nieco inne. Zdecydowanie łatwiej będzie je uzyskać, jeśli dotychczas spłacaliśmy wszystkie swoje zobowiązania w terminie. Trzeba też pamiętać, że można z nich skorzystać tylko kilka razy w czasie trwania całej umowy. Dlatego decyzja musi być dobrze przemyślana, a nie spowodowana impulsem, że po prostu mamy chęć przez jakiś czas nie spłacać rat. Warto skorzystać z tej opcji, jeśli mamy przejściowe problemy z płynnością, wynikające na przykład ze zmiany pracy czy długiego zwolnienia lekarskiego.

Ile kosztują wakacje

Jak każde inne wakacje tak i te w banku, nieco kosztują. Sam wniosek zwykle jest bezpłatny. Niestety, odłożenie spłaty kapitału w czasie powoduje, że automatycznie ponownie naliczane są odsetki. Zmianie ulega także okres kredytowania. Wakacje mogą więc (zwłaszcza na początku spłat kredytu) okazać się bardzo kosztowną przygodą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *