Przejdź do treści

Co to są wakacje kredytowe?

  • przez

Nikomu z nas nie trzeba tłumaczyć, czym są wakacje. Ta przerwa w pracy czy nauce, czas beztroskiej zabawy i braku ciężkich obowiązków. Czy wakacje kredytowe, które proponuje nam bank, są równie przyjemne? Na czym właściwie polegają?

Kredyty

Coraz liczniejsi z nas zaciągają pożyczki. Nie ma w tym nic dziwnego, szczególnie w przypadku tych, które przeznaczamy na zakup nieruchomości. Właściwie nie ma innej możliwości zakupu własnego mieszkania jak tylko skorzystanie z wieloletniej pożyczki. Tyle że zwykle kwota jest duża i równie długi okres jej spłaty, sięgający czasem kilkudziesięciu lat. W takim okresie mogą nam się przydarzyć różnego typu zdarzenia, nie zawsze przyjemne, które sprawiają, że trudno nam oddawać pieniądze.

Wakacje

Banki działające w Polsce dają nam możliwość wakacji kredytowych, ale także karencji w spłacie rat. Pomiędzy tymi dwoma opcjami jest spora różnica. Rata składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to część kapitału, czyli tej kwoty, którą faktycznie pożyczyliśmy od banku, druga natomiast to część odsetkowa, czyli kwoty wynikające z oprocentowania pożyczki. Wakacje to odroczenie całej kwoty raty, karencja natomiast zwalnia nas tylko ze spłaty kapitału, a odsetki nadal musimy płacić.

Kiedy warto skorzystać z wakacji

Wakacje kredytowe udzielana są na indywidualnych warunkach, które w każdym banku mogą być nieco inne. Zdecydowanie łatwiej będzie je uzyskać, jeśli dotychczas spłacaliśmy wszystkie swoje zobowiązania w terminie. Trzeba też pamiętać, że można z nich skorzystać tylko kilka razy w czasie trwania całej umowy. Dlatego decyzja musi być dobrze przemyślana, a nie spowodowana impulsem, że po prostu mamy chęć przez jakiś czas nie spłacać rat. Warto skorzystać z tej opcji, jeśli mamy przejściowe problemy z płynnością, wynikające na przykład ze zmiany pracy czy długiego zwolnienia lekarskiego.

Ile kosztują wakacje

Jak każde inne wakacje tak i te w banku, nieco kosztują. Sam wniosek zwykle jest bezpłatny. Niestety, odłożenie spłaty kapitału w czasie powoduje, że automatycznie ponownie naliczane są odsetki. Zmianie ulega także okres kredytowania. Wakacje mogą więc (zwłaszcza na początku spłat kredytu) okazać się bardzo kosztowną przygodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *