Przejdź do treści

Dom za mniej niż 100 tysięcy? Tak, to możliwe

  • przez

Czujesz, że mieszkanie w bloku nie jest dla Ciebie? Marzysz o własnym domu, jednak ceny znacznie przekraczają Twoje możliwości? Okazuje się, że własny dom wcale nie musi kosztować kilkaset tysięcy złotych. Podpowiadamy, jak znaleźć dom za mniej niż 100 tysięcy – tak, to naprawdę możliwe!

Czy własny dom zawsze jest lepszy niż mieszkanie w bloku?

Większość Polaków marzy o posiadaniu własnego domu – nic w tym dziwnego. Kawałek ziemi, brak konieczności martwienia się o sąsiadów czy też słuchania ich zmagań z odkurzaczem czy niedzielnymi schabowymi, własna przestrzeń… Powodów, dla których własny dom jest o wiele bardziej kuszącą perspektywą niż mieszkanie w bloku, jest mnóstwo. Z tego powodu w sieci można znaleźć tak wiele osób, które chętnie wypowiadają się na temat budowy własnego domu oraz tego, w jaki sposób na niej oszczędzić. Niektórzy idą o krok dalej i decydują się na poszukiwanie sposobu na znalezienie lub wybudowanie domu za mniej niż 100 tysięcy. Czy to możliwe? 

Nie brakuje wypowiedzi ekspertów, którzy dość sceptycznie podchodzą do tego pomysłu. Według nich ziemia, szczególnie w mieście i na obrzeżach, jest bardzo droga, a sama budowa domu to nie koniec kosztów. Trzeba go jeszcze wykończyć, urządzić, doprowadzić media czy zapewnić źródło ogrzewania. Nie brakuje jednak osób, które są przekonane co do tego, że dom za 100 tysięcy złotych to realna perspektywa. Jest jednak pewien haczyk – rozmiar domu często nie będzie większy, niż standardowe mieszkanie o powierzchni 60 metrów kwadratowych. Należy zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy niewielki dom warto jest nakładów finansowych i ogromnej ilości energii, którą trzeba włożyć w jego stworzenie. Jeśli Twoja odpowiedź brzmi TAK, poniższe porady z pewnością będą dla Ciebie przydatne!

Znajdź odpowiednią działkę

W idealnej sytuacji będziesz miał możliwość wybudowania domu na ziemi, która należy do Twojej rodziny. Być może w posiadaniu kogoś z Twoich bliskich jest działka, która nie jest mu do niczego potrzebna? A może dom Twoich rodziców stoi na sporym kawałku ziemi i bez problemu zmieści się tam jeszcze jeden mały domek? Wbrew pozorom takie rozwiązanie jest bardzo chętnie wykorzystywane przez młode osoby, które zakładają rodzinę i marzą o budowie własnego domu. 

Jeżeli jednak nie jesteś w tak komfortowej sytuacji i musisz kupić kawałek ziemi, zastanów się nad lokalizacją. Na portalach ogłoszeniowych można znaleźć sporo ofert, w których na sprzedaż jest działka pod budowę domu, a ich cena jest bardzo korzystna. Nie jest to jednak lokalizacja marzeń – chyba, że ktoś marzy o życiu z dala od zgiełku miasta. Jeśli jednak chcesz wybudować własny dom za mniej niż 100 tysięcy, warto zdecydować się na działkę w tak niskiej cenie. 

A może domek drewniany? 

W niektórych krajach bardzo popularne są niewielkie domki drewniane, które – oprócz niskiej ceny – charakteryzują się tym, że można wybudować ją bardzo szybko. Choć w Polsce dominuje technologia murowana, warto rozważyć budowę domku kanadyjskiego. Taki budynek charakteryzuje się energooszczędnością i prostotą konstrukcji. Co prawda wiele osób uważa, że domki takie nie są szczególnie trwałe, jednak specjaliści z branży szybko rozwiewają ten mit. Nowoczesne technologie pozwalają na uzyskanie świetnych parametrów drewna, co przekłada się na jego trwałość i żywotność. To ciekawa propozycja dla osób, ceniących sobie ekologiczne rozwiązania. 

Dobrym rozwiązaniem będzie również korzystanie z prefabrykatów budowlanych, których ceny są bardzo korzystne. Technologia prefabrykatów polega na tym, że ściany budynku wytwarzane są już w fabryce, a następnie transportowane są do miejsca budowy. Tam montuje się je przy pomocy dźwigu. Ta alternatywa dla tradycyjnego murowania dopiero raczkuje w Polsce, jednak eksperci przewidują, że w ciągu kilku lat może stać się bardzo popularna. 

Korzystaj z pomocy fachowców tylko wtedy, kiedy potrzebujesz

Choć budowa domu z pewnością nie jest łatwym zadaniem, z częścią czynności możesz poradzić sobie samodzielnie. Ułożenie płytek w łazience, montaż drzwi i okien, malowanie ścian – jeśli Twój budżet jest ograniczony, postaraj się jak najwięcej rzeczy zrobić sam. Z pomocy fachowców korzystaj tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Być może ktoś z Twoich znajomych lub w rodziny ma doświadczenie w budowie czy wykończeniu domu i zechce Ci pomóc? Oczywiście ze wszystkim nie dasz rady sam – nie ma co się oszukiwać. Podłączenie mediów czy budowa fundamentów domu będą wymagały pomocy specjalistów, jeśli jednak masz pewną wiedzę na tematy związane z budownictwem, z pewnością znajdziesz sporo możliwości zaoszczędzenia pieniędzy. 

Dom za mniej niż 100 tysięcy – podsumowanie

Choć budowa domu za mniej niż 100 tysięcy złotych to trudne zadanie, wytrwałość i ciężka praca mogą przybliżyć Cię do realizacji tego marzenia. O ile to możliwe, postaraj się również jak najbardziej zwiększyć swój budżet na dom. Dobrym pomysłem będzie znalezienie dodatkowego źródła dochodu czy pożyczka – nawet niewielka kwota sprawi, że nie będziesz musiał tak bardzo trudzić się podczas budowy. Jedno jest pewne – dom za mniej niż 100 tysięcy nie jest marzeniem nierealnym, wystarczy znaleźć w sobie odpowiednią motywację do działania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *