Lokaty bankowe stały się najmniej opłacalnym sposobem na zainwestowanie gotówki. Co więcej, niektórzy zaczynają nas straszyć, ze niedługo to my będziemy dopłacać bankom, za to, że zechcą przechowywać nasze pieniądze. Pewnym pomysłem na ochronienie naszych oszczędności przed inflacją jest zakup obligacji skarbowych.
Czym są obligacje?
Obligacje skarbowe to rodzaj papierów wartościowych, które emituje państwo, aby w ten sposób pozyskać pieniądze. Innymi słowy, państwo emituje obligacje, po to, by zgromadzić, kapitał pożyczając środki finansowe od swoich obywateli. Oczywiście w zamian za pożyczkę oferuje określone odsetki. Inwestowanie środków jest bardzo proste i łatwo dostępne, nie jest ograniczone żadnymi kwotami i limitami (z wyjątkiem obligacji rodzinnych) i można je kupić już za 100 zł. Cena ta jest niezmienna i to niezależnie od tego na jak długo chcemy zamrozić nasz kapitał. Nie istnieje także żaden górny pułap inwestycji, a do zakupu nie trzeba zakładać specjalnego rachunku w domu maklerskim.
Czy obligacje to pewna inwestycja?
W niektórych pewien niepokój budzi to, że w przeciwieństwie do lokat bankowych, podczas zakupu obligacji nie ma mowy o jakichkolwiek gwarancjach skarbu państwa dotyczących wypłacalności. Przypomnijmy, że w przypadku lokat czy kont oszczędnościowych, państwo gwarantuje zwrot kapitału do kwoty równej wartości 100 tysięcy euro. Obligacje nie mają takich gwarancji, bo po prostu nie muszą. Ponieważ ich emitentem jest Skarb Państwa, to on sam ręczy, że papiery wartościowe zostaną wykupione w odpowiednim terminie.
Oprocentowanie
Nie liczmy na to, że zarobimy kokosy. Obligacje oprocentowane są równie nisko jak lokaty, czy konta. Nadal jednak są to kwoty nieco wyższe, a dodatkowym atutem jest sposób obliczania odsetek. W wielu przypadkach nie oblicza się ich na poziomie stały, a uzależnia od inflacji lub WIBOR. Atrakcyjne oprocentowanie przewidziane jest dla tzw. obligacji rodzinnych. Tyle tylko, że kupić je mogą wyłącznie beneficjenci programu i to tylko za kwotę równą sumie wypłaconych świadczeń.
Gdzie kupić obligacje?
Najprostsze rozwiązanie to oczywiście zakup przy pomocy Internetu na dedykowanej stronie. Tradycjonaliści mogą udać się do dowolnego oddziału banku PKO BP. Co d zasady obligacje można zbyć przed ustalonym terminem, ale trzeba się wówczas liczyć z tym, że wysokość wypracowanych odsetek zostanie pomniejszona o kwoty wskazane w liście emisyjnym.
Czy to bezpieczne?
Niestety nic na świecie nie jest w pełni bezpieczne. Zawsze trzeba dywersyfikować swój portfel, a inwestycje w długim terminie (a takie obligacje są najbardziej opłacalne) zawsze powinny być rozważne. Dla osób, które nie mają ochoty i czasu zajmować się innymi formami inwestowania kapitału to dobra forma, szczególnie w przypadku tych obligacji, które indeksowane są inflacją. Z założenia chronią one bowiem nasz kapitał, zdecydowanie lepiej niż trzymanie oszczędności w przysłowiowej skarpetce.