Przejdź do treści

Kto musi mieć oszczędności na czas kryzysu?

  • przez

Odpowiedź na to pytanie wydaje się banalnie prosta, każdy. Każdy z nas powinien liczyć się z tym, że nawet najlepsza koniunktura nie trwa wiecznie, a przypadki losowe zdarzają się zawsze i każdemu z nas. Są jednak tacy, którzy powinni liczyć się z tym, że w ich przypadku konsekwencje braku oszczędności mogą być zdecydowanie trudniejsze do udźwignięcia. Kto po prostu musi mieć poduszkę bezpieczeństwa?

Jedyni żywiciele rodziny

To bardzo trudna sytuacja, gdy jedna osoba dźwiga na barkach odpowiedzialność za los rodziny. Niestety stosunkowo częsta. Okoliczności, małe dzieci, niewystarczające wykształcenie współmałżonka czy zwykła wygoda, która pozwala na komfortowe prowadzenie domu przez jedną ze stron, po to by druga zyskała komfort pracy, często prowadzą do tego typu wyborów. Warto jednak robić to świadomie. Jeśli dysponujemy dwoma źródłami dochodu, utrata jednego z nich będzie problemem, ale nie dramatem. Ci, którzy ponoszą odpowiedzialność za całość utrzymania, muszą dysponować kapitałem, który zapewni byt całej rodzinie.

Posiadacze kredytu hipotecznego

To bardzo proste. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem wieloletnim i kosztownym w obsłudze. Rzecz jasna, na czas niesprzyjających okoliczności banki stworzyły możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, czyli czasowej przerwy w spłacie rat. Tyle tylko, że jest to opcja dodatkowo płatana, wydłużająca okres spłaty i zmieniająca odsetki. Posiadacze kredytu hipotecznego powinni mieć poduszkę finansową w wysokości przynajmniej sześciu rat, dedykowana wyłącznie bieżącej obsłudze kredytu. Pozwoli to, na uniknięcie spirali zadłużenia, gdyby kryzys miał trwać dłużej.

Pracownicy branż uzależnionych od koniunktury

Jest kilka branż, które dobrze prosperują tylko w czasach gdy ludziom żyje się dobrze. To zawody ściśle powiązane z koniunkturą gospodarczą, uzależnione od tego, że ludzie mają nadwyżki finansowe i chcą je wydać na określony rodzaj artykułów. Prosty przykład to choćby organizatorzy szkoleń i konferencji ze specjalistycznych dziedzin w kosztownych lokalizacjach. W okresie wysokich przychodów firmy chętnie korzystają z takiej usługi. W kryzysie to jeden z pierwszych zbędnych kosztów, z którego nie warto korzystać. W podobnie trudnej sytuacji mogą się znaleźć deweloperzy, oferujący wyłącznie luksusowe apartamenty czy utrzymywani ze środków prywatnych sponsorów, sportowcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *