Przejdź do treści

Pożyczki pozabankowe łatwiejsze od bankowych

  • przez

Adresatem pożyczek pozabankowych, czyli tych udzielanych przez różnego typu firmy, które nie są bankami, są przede wszystkim osoby, które z różnorakich przyczyn nie mogą skorzystać z oferty banków. Banki w przeciwieństwie do prywatnych przedsiębiorstw posiadają odpowiednie zezwolenia na udzielanie kredytów oraz pożyczek, a ich działalność odbywa się pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Przepisy prawa narzucają na banki obowiązek spełnienia wielu wymogów dotyczących bezpieczeństwa, banki przynależą także do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Z pewnością ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa transakcji oraz zabezpieczenie środków finansowych, które wpływają od klientów. Wymagania dotyczące działalności banków wymuszają na nich stosowanie licznych ograniczeń dotyczących udzielania pożyczek i kredytów. Banki nie mogą udzielać pożyczek ani kredytów osobom, które mają problemy ze spłatą zobowiązań. Jeśli klient nie posiada zdolności kredytowej jest zmuszony szukać pomocy finansowej w innym miejscu, przede wszystkim w prywatnych firmach, które nie oceniają tak restrykcyjnie zdolności kredytowej klientów. Działalność prywatnych przedsiębiorstw, które udzielają pożyczek jest ryzykowna, przedsiębiorca musi się liczyć z tym, iż może mieć miejsce sytuacja, w której klienci nie będą spłacali swoich zobowiązań względem firmy. Mając na uwadze, że takie sytuacje się zdarzają i będą zdarzać, przedsiębiorcy aby wyrównać straty stosują wyższe oprocentowanie. Wiele firm dodatkowo pobiera opłaty oraz prowizje, które są nieco wyższe aniżeli te pobierane przez banki. Często jednak instytucje udzielające pożyczek pozabankowych przez internet stosują programy lojalnościowe dla lojalnych klientów, którzy rzetelnie i terminowo spłacają swoje zobowiązania. Dzięki temu mogą liczyć na lepsze warunki kolejnych kredytów lub niższe oprocentowanie.

Weryfikacja zdolności kredytowej klientów w prywatnych firmach znacznie się różni od tych w bankach. Zanim klient otrzyma pożyczkę w banku, zostaje dokładnie sprawdzony w BIKU i innych tego typu bazach. Warto też wiedzieć, że banki wszystkie informacje dotyczące klientów i ich zadłużeniach muszą zgłaszać do BIK-u. Tymczasem prywatne przedsiębiorstwa przy ocenie klientów w wielu przypadkach nie sprawdza dokładnie historii kredytowej klientów w BIK-u, a jeśli nawet weryfikuje to najczęściej przymyka oko na drobne problemy ze spłatą zobowiązań. Istotne jest również, że prywatni przedsiębiorcy nie muszą także zgłaszać do BIK-u żadnych informacji na temat problemów ze spłatą kredytów przez swoich klientów.

Warunki, które należy spełnić ubiegając się o pożyczkę w prywatnej firmie nie są wygórowane:

  • należy posiadać obywatelstwo polskie,
  • należy był pełnoletnim,
  • posiadać rachunek w polskim banku,
  • posiadać telefon komórkowy.

Równie proste jest pozyskiwanie pożyczek u firm prywatnych przez Internet. Wówczas należy przedstawić dane osobowe zamieszczone w dowodzie osobistym oraz posiadać rachunek bankowy w dowolnym polskim banku. Część firm wymaga, zwłaszcza od nowych klientów udostępnienia informacji na temat miejsca zatrudnienia lub odpowiedniego zaświadczenia. W przeciwieństwie do banku, gdzie agenci wymagają dostarczenia wielu dokumentów i zaświadczeń, uzyskanie pożyczki w prywatnej firmie jest o wiele prostsze i wiąże się tylko z podstawową dokumentacją, którą każda pełnoletnia osoba posiada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *