Kredyt hipoteczny jest z jednym najbardziej złożonych produktów bankowych. Dlatego osoby planujące kupno nieruchomości finansowanej właśnie kredytem, zastanawiają się często, od czego zacząć starania, aby z zamknąć proces ubiegania się o kredyt hipoteczny. Podpowiadamy, od czego zacząć przygotowania, aby z sukcesem zrealizować marzenie o kupnie własnego mieszkania.
Czy stać mnie na kredyt?
Drogę do kredytu hipotecznego powinniśmy rozpocząć od oszacowania naszej zdolności kredytowej. Taka wiedza pokaże nam, czy w ogóle stać nas na kredyt oraz jakiej wysokości będzie miesięczna rata zobowiązania, którą będziemy musieli płacić już po przyznaniu kredytu mieszkaniowego. Warto także samemu odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką ratę jesteśmy w stanie co miesiąc płacić, ewentualnie na jakie wzrosty raty jesteśmy przygotowani. Zdolność kredytowa obliczona przez bank jest niezwykle ważna, ale równie ważne jest nasza własna ocena możliwości spłaty kredytu. Przed rozpoczęciem starań o kredyt warto również sprawdzić naszą historię kredytową, gdyż wszystkie zaciągnięte przez nas zobowiązania widnieją w Biurze Informacji Kredytowej. Właśnie dzięki tej bazie, banki sprawdzają nasze aktualne zadłużenie i to, czy jesteśmy rzetelnymi kredytobiorcami, którzy spłacają kredyty bez opóźnień.
Wybór oferty kredytu
Najtrudniejszym etapem w całym procesie kredytowym, jest wybór odpowiedniej oferty kredytu hipotecznego. Tutaj, jeśli nie czujemy się mistrzami finansów, warto skorzystać ze wsparcia doświadczonego doradcy finansowego, który porówna dla nas oferty kredytów, wyjaśni takie pojęcia, jak oprocentowanie, marża, Wibor, itp. Doradca pomoże nam wybrać produkt bankowy idealnie skrojony na nasze potrzeby. W trakcie spotkania z doradcą uzyskamy informację dotyczące całego procesu ubiegania się o kredyt hipoteczny oraz dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku kredytowego. Dowiemy się również skąd pobrać wszelkie niezbędne dokumenty oraz w jakim terminie należy je złożyć, aby możliwie skrócić czas oczekiwania na kredyt.
Banki stosują różne procedury związane z analizą zebranych dokumentów, jednak nie powinna ona potrwać dłużej, niż dwa tygodnie. W tym czasie bank sprawdza wartość nieruchomość oraz weryfikuje dostarczony przez nas wniosek. Po tym skomplikowanym procesie już niewiele dzieli nas od zakupu wymarzonego mieszkania.
Ostatnia prosta
Należy pamiętać, iż otrzymanie wstępnej decyzji kredytowej, nie jest wyznacznikiem tego, iż kredyt zostanie nam przyznany. Ostateczna decyzja jest podejmowana przez bank po dostarczeniu szeregu dodatkowych dokumentów, których skompletowanie może zająć kilka dni. Trzeba mieć również na uwadze, że mimo dostarczenia wszystkiego na czas, bankowi analitycy mogą zawsze poprosić o jakieś dodatkowe wyjaśnienia, bądź dokumenty, więc proces ten może się jeszcze nieznacznie wydłużyć. Gdy tylko uda się uzyskać pozytywną decyzję kredytową ze strony banku, wówczas mamy od 30 do 60 dni na podpisanie umowy kredytowej. Po jej podpisaniu możemy spokojnie finalizować zakup nieruchomości. Z reguły pieniądze pojawiają się na koncie sprzedającego w przeciągu kilku dni, jednak może zdarzyć się, iż czas ten się wydłuży. Można zatem uznać, że cały proces pozyskania kredytu może trwać od 4 tygodni do nawet kilku miesięcy, dlatego warto dobrze przygotować się do projektu, którym jest zakup wymarzonego mieszkania.