Przejdź do treści

Zalety i wady inwestowania w akcje

  • przez

Kiedy zaczynamy się zastanawiać nad zainwestowaniem naszych pieniędzy w akcje, ilość informacji nieco nas przytłacza. Równie trudne jest wyrobienie sobie opinii, na temat sensowności tej formy inwestycji. Są tacy, którzy otwarcie mówią, że giełda to tylko gra i hazard, są i tacy, którzy dostrzegają korzyść płynącą z racjonalnych inwestycji.

Firma, która została dopuszczona do obrotu giełdowego, ma prawo do emisji akcji. To papiery wartościowe, których sprzedaż pozwala przedsiębiorstwu pozyskanie pieniędzy na dodatkową działalność czy inwestycje. Akcje, czyli papiery wartościowe spółka wypuszcza już w momencie wejścia na giełdę, a potem uzupełnia je w kolejnych emisjach. Kupując akcje, stajemy się inwestorem. Nasze pieniądze w pewnym sensie pożyczamy spółce, po to, aby mogła je korzystanie zainwestować. Nabyte akcje, możemy w każdym momencie sprzedać na giełdzie. Sam proces jest bardzo prosty. Zakładamy rachunek maklerski, ustalamy, jakie akcje chcemy nabyć, kupujemy i we właściwym momencie sprzedajemy z określonym zyskiem.


Zalety

Inwestowanie na giełdzie to przede wszystkim ogromny wybór akcji, w tym szalenie egzotycznych. Kupując akcje, możesz zostać współwłaścicielem kopalni złota, czy rafinerii. Możemy oczywiście kupować akcje branż, na których dobrze się znamy lub zaryzykować, inwestując w coś, co po prostu wydaje się nam interesujące. Handel akcjami jest elastyczny, możesz je kupić i sprzedać w dowolnym momencie, w godzinach pracy giełdy. Daje nam to możliwość inwestowania w długim i krótkim terminie, w zależności od typu akcji, ale też własnych preferencji. Giełda daje zwykle dużo wyższe zyski niż inne formy inwestycyjne, a dodatkowo niektóre spółki dają możliwość wypłaty dywidendy. Dywidendy to część zysku, który firma wypłaca nabywcom swoich akcji, zupełnie niezależna od ceny samych akcji.

Wady

Największą wadą mogą być realne straty. Niestety, błędna inwestycja i zły wybór akcji określonej spółki, mogą doprowadzić do sytuacji, że można stracić cały kapitał. Bardzo istotna jest więc właściwa dywersyfikacja. Nie warto kupować akcji jednej spółki i w jednakowym czasie. Nie ma też gwarancji regularnych zysków, trzeba więc zaplanować wypłaty w dowolnym terminie i nie uzależniać się od nich. Od wszystkich zysków należy odprowadzić podatek. Dodatkowo, giełda postrzegana jest jako pewna forma hazardu. Z pewnością bardzo wciąga i potrafi uzależnić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *