Przejdź do treści

Zwrot prowizji bankowej – kto może go otrzymać?

  • przez

Zdecydowałeś się na kredyt, jednak udało Ci się zgromadzić odpowiednią kwotę, aby wcześniej spłacić zobowiązanie? Zastanawiasz się, czy lepiej będzie dalej spłacać miesięczne raty, czy może warto jednorazowo opłacić całą pozostałą kwotę? Wcześniejsza spłata kredytu to doskonałe rozwiązanie – zwrot prowizji z banku to tylko jeden z powodów. Kto może otrzymać zwrot prowizji bankowej? 

Na czym polega zwrot prowizji bankowej? 

Jeżeli kiedykolwiek brałeś kredyt, na pewno zdajesz sobie sprawę, że pożyczona kwota to nie wszystko, co musisz zwrócić bankowi. Na całkowity koszt kredytu składają się również odsetki, oprocentowanie czy prowizja, która jest pobierana przez bank. Osoby, które decydują się na wcześniejszą spłatę kredytu, mogą liczyć na zwrot prowizji bankowej. Zgodnie z Art. 49 Ustawy o kredycie konsumenckim: 

Obniżenie kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty:

1. W przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.

2. W przypadku spłaty części kredytu przed terminem określonym w umowie, ust. 1 stosuje się odpowiednio.

Im wcześniej spłacisz kredyt, tym wyższy będzie zwrot prowizji bankowej

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jeśli chcesz ubiegać się o zwrot prowizji bankowej, jest dokładne przeanalizowanie umowy kredytowej. Znajdziesz tam informację na temat tego, jaka jest wysokość prowizji, pobieranej przez bank. Na tej podstawie – uwzględniając okres kredytowania – możesz wyliczyć, na jaki zwrot możesz liczyć. Zakładając, że wziąłeś kredyt na 20 lat, a sama prowizja, którą planuje pobrać bank, wynosi 10 tysięcy złotych, w przypadku spłaty po 10 latach otrzymasz nawet 5 tysięcy złotych. Taka kwota z pewnością zasili domowy budżet, a przy okazji wcześniej uporasz się z poważnym zobowiązaniem finansowym, jakim jest kredyt hipoteczny. 

Kto może otrzymać zwrot prowizji bankowej?

Aby ubiegać się o zwrot prowizji bankowej, należy spełnić kilka warunków. Upewnij się, że Ty również masz prawo do zwrotu. Musisz pamiętać, że jedynym sposobem na ubieganie się o zwrot prowizji z banku jest droga sądowa – jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z pomocy prawnej, powinieneś odpowiednio się przygotować. Sprawdzenie, czy spełniasz wszystkie warunki, to pierwszy krok. 

Wartość kredytu nie wyższa niż 255 500 zł 

Pierwszym warunkiem, jaki należy spełnić, jest odpowiednia kwota kredytu. Nie powinna ona być wyższa niż 255 500 zł. Jeśli kredyt był zaciągany w innej walucie, jego wartość po przeliczeniu na PLN również nie powinna przekraczać wspomnianej kwoty. Przed ubieganiem się o zwrot prowizji bankowej dokładnie sprawdź całkowitą wartość kredytu, o której mowa w zawartej z bankiem umowie kredytowej. 

Kredyt na osobę fizyczną, a nie na firmę

Kolejna rzecz, która jest warunkiem w czasie ubiegania się o zwrot prowizji bankowej, to to, czy kredyt został udzielony na osobę fizyczną. Jeśli ubiegałeś się na przykład o kredyt hipoteczny na dom jako osoba prywatna, z pewnością spełniasz ten warunkiem. Odpowiedni zapis znajdziesz w umowie kredytowej. 

Umowa kredytowa zawarta po 18 grudnia 2011 roku

Ostatni warunek związany jest z datą zawarcia umowy kredytowej. To wtedy weszła w życie Ustawa o kredycie konsumenckim, która jest podstawą do ubiegania się o zwrot prowizji bankowej. Przed złożeniem wniosku o zwrot prowizji dokładnie sprawdź datę zawarcia umowy kredytowej z bankiem. 

Czy ubieganie się o zwrot prowizji bankowej jest trudne?

Wielu kredytobiorców zadaje sobie to pytanie. Nic dziwnego – jak nietrudno się domyślić, banki niechętnie dokonują zwrotu prowizji bankowej, ponieważ w ten sposób pozbywają się części swojego zarobku. W tym przypadku jednak prawo stoi po stronie osób, które wzięły kredyt. Aby ubiegać się o zwrot prowizji z banku, należy złożyć odpowiedni wniosek w sądzie. W większości przypadków jest on rozpatrywany pozytywnie dla wnioskodawcy, co oznacza, że osoba, która wcześniej spłaciła kredyt, otrzyma zwrot prowizji bankowej. W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy prawnej osoby, która specjalizuje się w zwrotach prowizji z banku. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *